SKUTECZNE ZASADY BUDOWANIA PLANU GRY

W tym artykule omówimy:

  • co to właściwie jest plan gry ?
  • znaczenie jasnego przedmeczowego planu gry
  • proces od ustalania priorytetów przedmeczowym i meczowych do oceny meczów
  • jak wprowadzić plan gry w życie
  • jak być elastycznym w momencie gdy pewne rzeczy nie idą po naszej myśli

WSTĘP

Nie ulega wątpliwości że, jeżeli zawodnik myśli o końcowym sukcesie określenie planu gry jest bardzo istotnym aspektem. Przede wszystkim daje początkowy cel w kierunku którego zawodnik stara się podążać. Obserwując niezliczoną ilość spotkań tenisowych możemy zauważyć że, na początku meczów gracze zazwyczaj skupiają się głównie na opanowaniu nerwów i dobrym wejściu w pojedynek.

Co daje Nam więc plan gry?

 Posiadając plan gry wchodzimy w stan większej koncentracji na zadaniu a co za tym idzie jakość naszej gry wzrasta. Tworząc jednak plan gry musisz zachować ostrożność, ponieważ jego sukces zależy przede wszystkim od wykonania poszczególnych uderzeń a czasami to co ustalisz na papierze może nie działać w rzeczywistości.

PROCES PLANOWANIA GRY

Aby nauczyć się planowania gry przed meczem należy przede wszystkim zrozumieć, że jest to …proces czyli zbiór czynności, wzajemnie ze sobą powiązanych, których realizacja jest niezbędna dla uzyskania określonego rezultatu.

Powinien być on wykorzystany, aby pomóc zawodnikowi w sformułowaniu najlepszego możliwego scenariusza podczas rywalizacji sportowej.

Novak Djokovic i Craig O’Shannessy- jeden z najlepszych specjalistów od budowania planu gry.

Ustal swój ulubiony styl gry

Gracz powinien wymienić preferowane style gry od tych najbardziej lubianych do tych których wykonanie przynosi mu najmniej satysfakcji. Dzięki temu w momencie gdy jego główny plan nie przynosi skutku jest przygotowany aby konsekwentnie przejść do planu B, C a nawet D.

Oceń mocne i słabe strony Planu A i B

Na przykład:

Jeśli ulubionym stylem gracza jest styl –serve and voley, mocną  stroną będzie na pewno serwis i pierwszy voley. Słabą stroną natomiast mogą być długie wymiany z głębi kortu.

Jeśli styl numer dwa gracza to styl agresywny z końca kortu jego siłą może być agresywny forehand inside out natomiast słabością backhand po linii.

Ustal schematy gry wokół Twojego stylu

Schematy gry są Twoim GPSem w trakcie trwania meczu. Zawodnik powinien mieć wyuczone swoje ulubione schematy do perfekcji aby w najważniejszych momentach meczu mógł opierać na nich swoją grę.

Weźmy za przykład zawodnika preferującego styl gry serve and voley.

Podczas serwisu:

Schemat  A- wyrzucający serwis na stronę równowagi, zdecydowane podejście do siatki + wolej w otwarty kort. Kick serwis na stronę przewagi, zdecydowane podejście do siatki +wolej w otwarty kort.

Schemat B- serwis do T + agresywny FH

Schemat C- mocny, płaski serwis na ciało, podejście do siatki + wolej w otwarty kort.

Podczas returnu:

Schemat A- neutralizuj serwis przeciwnika poprzez zagranie w środek kortu + szukaj agresywnego FH aby dojść do siatki

Schemat B- wchodź agresywnie na drugi serwis przeciwnika zagrywając wzdłuż linii a następnie zamykaj siatkę.

Trening

Gracze powinni ćwiczyć każdą opcję 2-3 razy w tygodniu poprzez  granie krótkich tie-breaków. Jeśli zawodnik zagra piłkę odbiegającą od wcześniej określonego schematu –powtarzamy punkt.  Zawodnik musi wykazać się cierpliwością i samokontrolą.

Granie setów treningowych i zapisywanie wyników

Gracz powinien zagrać 3-5 setów treningowych w tygodniu i zapisać swoje wyniki oraz odczucia związane z realizacją danego stylu gry. W dzienniku treningowym powinien również ocenić stan swojej koncentracji, pracę nad emocjami, zaangażowanie, intensywność z jaką pracował w danym dniu oraz wszelkie pozytywne i negatywne spostrzeżenia związane z daną strategią. Zawodnicy każdą z kategorii powinni ocenić w skali 1-10. Dzięki tym ocenom gracze będą mieli możliwość lepszego analizowania swojej gry i wyciągania wniosków na przyszłość.

Granie setów treningowych to na polskim podwórku tenisowym wciąż zbyt rzadki obrazek.

Gra pod presją

Gracz powinien wziąć udział w turnieju i postarać się realizować dane założenia taktyczne w sytuacji pod presją. Rywalizacja to w pewnym sensie test wytrwałości i dyscypliny gracza.

Ocena meczów

Po każdym meczu gracz musi rozważyć, czy jakaś akcja lub jej brak mógł pomóc graczowi grać lepiej. Gracz powinien to robić regularnie po każdym treningu, meczu treningowym lub meczu turniejowym. Dzięki temu poznaje siebie i swoją grę a także skutecznie tworzy projekt swojej najlepszej postawy na korcie.

 Chociaż dobra, rozsądna strategia przeciwko przeciwnikowi jest oczywiście ważna, plan gry powinien być prosty. Kilka prostych wskazówek może naprawdę pomóc graczowi. Musimy unikać przeładowania informacjami. Niektórzy gracze lubią otrzymywać wiele informacji na temat swojego następnego przeciwnika, a niektórzy chcą wiedzieć mniej. Niezależnie od preferencji gracz powinien zachować prostotę informacji i pamiętać o tym aby skupić się na rzeczach, które może kontrolować (umiejętności, nastawienie ,pewność siebie)

WDRAŻANIE PLANU GRY W ŻYCIE

Przedstawimy Wam teraz dodatkowe wskazówki, które pomogą uczynić plan gry bardziej efektywnym.

Często podczas meczu technika gracza może odbiegać od oczekiwań co spowodowane jest presją i emocjami podczas rywalizacji. Dlatego tak istotne są umiejętności powrotu do pełnej koncentracji podczas meczu.

Jednak najważniejszą rzeczą jaką dzięki temu otrzymamy jest… informacja. Gracze muszą nauczyć się konkurować niezależnie od tego, jak dobrze grają lub jak dobrze się czują.

Bądź elastyczny

Tak naprawdę najlepszym planem gry jest ten który budujemy podczas trwania spotkania. Może się tak wydarzyć, że plan który wcześniej ustaliliśmy po prostu nie działa. Może być to spowodowane naszą złą dyspozycją jeśli chodzi o wykonanie konkretnych uderzeń lub po prostu plan gry może być źle dobrany. W takiej sytuacji musimy być po prostu elastyczni i szybko reagować na sytuację na korcie. Naszym zadaniem jest ciągłe notowanie co przynosi skutek a co nie, co warto grać a czego raczej unikać, z czym przeciwnik ma problem a co gra dobrze itd. Musimy wcielić się w „maszynę do zbierania informacji” i jak najszybciej wykorzystywać je na swoją korzyść.

Ocena planu gry

Ocena, jak dobrze przeciwnik radzi sobie z naszymi uderzeniami jest początkiem procesu oceny, czy nasz plan gry ma szanse powodzenia.  Obserwacja swoich uderzeń odgrywa tutaj nie mniejszą rolę- musimy wiedzieć z którymi uderzeniami mamy problem i jak nie dopuszczać do sytuacji w których przeciwnik wymusza od nas właśnie takie zagrania.

Wprowadzanie zmian taktycznych w razie potrzeby

Jeśli gracz wygrywa realizując dany plan gry, nie powinien go zmieniać. Jeśli natomiast gracz przegrywa realizując określony plan, może być to informacja, że taktyka nie sprawdza (może wręcz pomaga przeciwnikowi w wykorzystaniu jego mocnych stron) Na przykład, kiedy  gracz zdecydował się grać agresywnie z głębi kortu ale przeciwnik doskonale radzi sobie w sytuacjach kontrataku a tempo uderzenia doskonale pasuje do jego stylu gry… musimy zareagować. Gracz może spróbować wywrzeć jeszcze większą presję na przeciwniku uderzając piłkę wcześniej i mocniej. Jeśli to nie działa, gracz powinien spróbować „przełączyć się” na wcześniej ustalony ,alternatywny plan B lub strategię w ramach swojego stylu gry.

Świadomość błędów technicznych

Ważne jest, aby zauważyć że plan gry może nie powieść się wyniku błędów technicznych. Dobra technika pozwala graczowi na bardziej efektywną grę. Gdy gracz ma słabą technikę, może przeszkodzić mu to w realizacji wcześniej określonego planu.

Kontroluj emocje

Niektórzy gracze kiedy gra nie idzie po ich myśli zaczynają się frustrować i narzekać na swoje uderzenia. Zaczynają wątpić w swoje umiejętności i sens realizacji planu.  To wszystko sprowadza na nich napięcie co dodatkowo pogarsza czucie piłki.

Każdy chciałby grać zawsze i wszędzie swój najlepszy tenis i być w tzw. „strefie” w której wszystko czego się nie dotkniemy obraca się w wygraną. Jednak osiągnięcie tej strefy nie należy do prostych rzeczy. Dlatego też, celem zawodnika świadome podejściem do rywalizacji a także ciężka praca o każdy punkt. Gracze, którym puszczają nerwy mają o wiele mniejsze szanse na osiągnięcie szczytu swoich możliwości w danym dniu.

PODSUMOWANIE

Podsumowując powyższy artykuł można dojść do paru wniosków. Na pewno określenie planu gry jest bardzo istotną rzeczą w procesie rozwoju zawodnika. Nie tylko pozwala na uporządkowanie myśli, daje większe szanse na zwycięstwo ale przede wszystkim buduje świadomość i rozumienie gry. Oczywiście każdy gracz jest inny i każdy inaczej zareaguje na określenie swojego planu. Niektórzy zawodnicy mogą preferować bardzo szczegółowe plany, inni gracze wolą po prostu skupić się na tym, co robią najlepiej i jak mogą wykorzystać swój własny styl gry jako podstawę planu.

Niezależnie od tego, jak konkretny jest plan gry, według mojej opinii ostatecznym celem do którego powinni dążyć trenerzy i zawodnicy jest umiejętność bycia elastycznym i przygotowanym na samodzielne odkrycie i różnych sposobów realizacji planu.

5 Kluczowych Strategii
Wpisz poniżej adres e-mail na którego mamy wysłać dokument i uzyskaj dostęp do 5 kluczowych strategii które pomogą Ci wygrywać więcej meczów!
Chcę zapisać się do newslettera, oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach treningtenisowy.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę. ( więcej informacji )
Zapisz się!

Dodaj komentarz