„6 NAJWAŻNIEJSZYCH LEKCJI Z KSIĄŻKI – WEWNĘTRZNA GRA- TENIS”

Szczytową dyspozycję w tenisie, podobnie jak w każdej innej dyscyplinie sportowej, można osiągnąć tylko wtedy, gdy umysł jest całkowicie skupiony i pozostaje w harmonii z ciałem.

Kluczem do lepszej gry w tenisa jest ” wewnętrzna gra” a więc umiejętność osiągania koncentracji w stanie relaksu, dzięki której będziesz mógł grać bez udziału myśli, za to wykorzystując pełnię swoich możliwości. Jej celem jest pokonanie takich przeciwników, jak: nerwowość, dekoncentracja czy brak wiary w siebie.

LEKCJA 1

Aby osiągnąć sukces w grze, tenisista musi wygrać wewnętrzną bitwę, a zadaniem trenera jest pokazanie mu, jak to zrobić.Czy zastanawiałeś się kiedyś co dzieje się w głowach graczy rozgrywających mecz tenisowy?  Większość ludzi, którzy oglądają grę na żywo, nie rozumie co tak naprawdę dzieje się z zawodnikami podczas gry.
Kiedy obserwujesz tenisistę na korcie widzisz tylko to w jaki sposób biega i jak uderza nadlatującą piłkę. To co niewidzialne odbywa się wewnątrz każdego zawodnika…jest to tzw. wewnętrzna bitwa.

Ta niewidzialna walka toczy się pomiędzy świadomym umysłem, zwanym również jako JA 1, a jego nieświadomym umysłem JA2.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, ile odwagi wymaga od gracza, aby ujarzmić swoje lęki i wątpliwości, zachować spokój i mieć  pozytywne nastawienie  przed rozpoczęciem i w trakcie meczu tenisowego?

Podczas gry, większość zawodników prowadzi ze sobą wewnętrzny dialog, w którym świadomy umysł mówi podświadomości, co ma robić. Można to zaobserwować szczególnie podczas sytuacji kiedy zawodnik komentuje swoją grę wykrzykując słowa typu: „ty głupku!” , ” nic nie grasz!” itp.

Powyższy fakt jest typowym przykładem związku między tymi dwoma jaźniami( JA 1 i JA2). 

Sposób, w jaki zawodnik odnosi się do swojego wnętrza, określa rezultat- udany lub nieudany – jego gry.
 

Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy trenerzy byli świadomi tej analogii, po to aby potrafili pomóc swoim zawodnikom w pomyślnym rozwiązaniu wewnętrznych sporów oraz w zachowaniu równowagi emocjonalnej.

Zdarza się, że trenerzy doradzają swoim zawodnikom, co powinni, a czego nie powinni robić. Gracze próbują iść za radami swojego trenera, jednak w rzeczywistości ma to często odwrotny skutek. Dzieje się tak ponieważ, świadomy umysł próbuje kierować podświadomym umysłem , a wynik tego kierownictwa jest najczęściej mizerny.

Na przykład podczas gry JA1 może powiedzieć coś w stylu: „zrelaksuj się, jesteś zbyt spięty!”  Wyobraź sobie, że dajesz sobie taką instrukcję w trakcie gry. Myślisz, że się uspokoisz?  Oczywiście że, nie.

LEKCJA 2

Wydajność pochodzi z wyciszenia świadomego umysłu i porzucenia oceny.

Trenerzy muszą dawać takie rady, które pozwolą każdemu zawodnikowi na jak najlepsze funkcjonowanie. Jeśli gracz będzie potrafił skorzystać z danych mu narzędzi, będzie miał absolutną kontrolę nad swoją grą, a to w konsekwencji podniesie jego poziom sportowy.

Wyobraź sobie sytuację, w której rozgrywasz znakomity mecz przeciwko bardzo wymagającemu przeciwnikowi. Dajesz z siebie wszystko, ale niezależnie od tego, jak dobrze grasz , twój przeciwnik wciąż okazuje się lepszy. 

Co robisz?

Wiele osób pomyślałoby, że musi grać szybciej, mocniej i dokładniej. Tak naprawdę jednak… to niczego nie zmieni.

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, aby zacząć efektywnie grać jest…odcięcie się od świadomego umysłu poprzez odrzucenie jakiejkolwiek formy oceny. 

Świadomy umysł zawsze myśli i osądza, co powoduje Twoje rozproszenie a tym samym słabszą grę. Najlepsza gra zaczyna się, gdy przestajesz myśleć i po prostu działasz. Wszystko wtedy nabiera mocy.

Twój nieświadomy umysł (JA2), jest najlepszym kandydatem, aby osiągnąć ten stan. Możesz go włączyć i poświęcić swoją całą uwagę grze. 

Odrzucenie ocen świadomego umysłu to nie wszystko, co musisz zrobić, aby uwolnić swoją podświadomość. 

LEKCJA 3

Zaufaj swojej podświadomości, że zrobi to, co potrafi najlepiej. Jeśli kiedykolwiek byłeś kapitanem drużyny to powinieneś wiedzieć jak zarządzać grupą ludzi.  Najlepszym sposobem jest wyznaczenie jasnych, konkretnych celów, pozytywne zachęcanie, zapewnienie najlepszego wsparcia i wiara w końcowe zwycięstwo.

To właśnie robią wasze dwie świadomości. JA1 próbuje całkowicie przejąć kontrolę nad JA2.

Tymczasem JA2 które jest ciałem, może poprawnie funkcjonować bez kontrolowania go przez JA1.  Mówiąc najprościej…nie próbuj kontrolować każdego działania swojego ciała.

Na przykład, kiedy czytasz to podsumowanie, twoje ciało – JA 2 – zapewnia ci życie poprzez: oddychanie, uśmiechanie się, siedzenie i poprawne działanie innych procesów metabolicznych.
Tak więc, JA2 świetnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju zadaniach, nawet skomplikowanych, takich jak jazda na rowerze, śpiewanie czy gra w tenisa.

W związku z tym JA2 nie potrzebuje rozkazów od świadomego umysłu, aby wykonać swoją pracę. Poradzi sobie znacznie lepiej samodzielnie.  Kluczem jest szanować i ufać JA2, pozwalając, żeby pewne rzeczy działy się niejako same, zamiast nimi świadomie kierować.

Jeśli przykładowo nie potrafisz wykonać poprawnego serwisu przez co świadomie zaczynasz napinać mięśnie ramienia. Poświęcenie tak dużej uwagi ramieniu, może spowodować nadmierne naprężenie mięśni, przez co nie będą one wystarczająco elastyczne co jest niezbędne aby wykonać efektywny serwis.


LEKCJA 4

Trenuj swój umysł.


O czym teraz myślisz?  Czy myślisz o tym co właśnie czytasz czy też w jaki sposób planujesz wprowadzić tę strategię w życie ?

To zrozumiałe, że niektórym łatwo jest się zdekoncentrować i popaść w lekką dezorientację. Ale zamiast walczyć z tymi myślami, naucz się nimi kierować.

Staraj się być tylko tu i teraz!

Na korcie trzymaj poprzednią decyzję z dala od chwili obecnej, bez względu na to, jaka ona była i jak się wtedy czułeś. Tenis wymaga Twojej pełnej uwagi więc skoncentruj się na piłce a nie na tym, gdzie przed momentem ją uderzyłeś albo co się stanie jeśli…

Upewnij się, że nie odrywasz wzroku od piłki i jej ruchu.  Czyniąc to, możesz skupić swój umysł i trudno będzie mu się zastanawiać co się stało przed sekundą albo co się stanie w przyszłości. Najlepszym sposobem jest uspokojenie się i skierowanie całej uwagi i koncentracji po prostu na grze. Wydaje się proste prawda?

Dzięki takiemu podejściu możesz odprężyć się i zachować skupienie , poświęcając pełną uwagę danej chwili.
Jednak taki stan jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla kogoś, kto jest pewny siebie, kto nie ocenia się po każdym uderzeniu i wierzy w swoje umiejętności. 

Pamiętaj więc, że pełna uwaga zwiększy twoją efektywność gry, ale wymaga pilnej praktyki.  „Życie chwilą ” w trakcie gry wymaga również wsłuchania się w swoje ruchy i odczucia. Ta świadomość wymaga również, abyś uwolnił się od wszelkich rozpraszających myśli.
Po prostu skup się i ciesz się grą. Musisz jednak odrzucić każdą formę oceny.  Ocena odnosi się do każdego rodzaju myśli, która angażuje lub wzmacnia JA1 zamiast je osłabiać, zwłaszcza jeśli jest to ocena negatywna.  Negatywna ocena to np. powiedzenie: „nie mogę tego zrobić” lub „jestem słaby”.

Może ona przynieść nie tylko bezowocne rezultaty ale także może wywołać niepokój w Twoich działaniach. Może również spotęgować świadomość Twoich braków a nawet strachu przed grą.

Jednym ze sposobów na przezwyciężenie tego jest wyobrażenie sobie siebie na korcie jako widza, obserwującego każdy swój ruch.  Ten proces WIZUALIZACJI pomoże przekierować twój umysł i skupić się na ruchu piłki i rakiety, jednocześnie pozwalając podświadomości (JA2) na dostarczanie ci różnych bodźców.

LEKCJA 5

Najlepszym sposobem uczenia się jest doświadczenie i znalezienie tego, co działa a co nie.


Czy zauważyłeś, jaką łatwość w zdobywaniu nowych umiejętności mają dzieci?

Gdy jednak zaczynają dorastać, rzeczy zaczynają się zmieniać…zmienia się również ich postrzeganie.  Zaczynają wiedzieć, co jest złe, a co dobre, a to osłabia ich odwagę. Zaczynają bać się popełniać błędy. W rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak błędne działanie. Wszystko zależy od osobowości danej osoby i tego, co jest dla niej odpowiednie a co nie.

Każda gwiazda tenisa w młodym wieku działała na swój sposób- dla jednego byłaby to właściwa droga , natomiast dla innego dziecka nie. Tak czy inaczej każdy znalazł swoją optymalną ścieżkę.

Innymi słowy, droga do sukcesu jest inna dla każdego. Odkrywanie tego, co działa dobrze dla ciebie jako osoby to najlepsza i naturalna nauka.  Nie słuchaj ślepo wszystkich rad, szukaj odpowiedzi w sobie, w swoich odczuciach.

Dzieci szybko się uczą, ponieważ są znakomitymi obserwatorami. Próbują tego, co zaobserwowały .Nie boją się ani nie mają wątpliwości jeśli chodzi o ćwiczenie tego, co widzą nawet jeśli jest to nowa umiejętność. Ty też możesz się takim stać.  Po prostu miej trochę więcej zaufania i pewności siebie nie pozwalając na jakąkolwiek formę strachu ze strony świadomego umysłu…zdaj się na swoją podświadomość.

Na przykład, jeśli chcesz nauczyć się tańczyć, możesz zapisać się na lekcje tańca i poznać szczegóły tańca krok po kroku.  Tutaj pracuje twój świadomy umysł.  Możesz też udać się w przypadkowe miejsce, gdzie możesz obserwować, jak inni tańczą i ćwiczyć, ufając swojej podświadomości.

Jest to kluczowe narzędzie pozwalające uzyskać najlepszą efektywność.

LEKCJA 6

Wykorzystaj poznaną wiedzę w innych dziedzinach życia.Teraz wiesz, że, „wewnętrzna gra” jest niezbędna podczas gry  w tenisa. 

 Jak więc możemy wykorzystać tę grę w naszym codziennym życiu?

Wiemy, że pomaga zapanować nad naszymi działaniami na korcie , skupiając naszą uwagę na chwili obecnej.

Ludzie uprawiają sport głównie po to, aby mieć poczucie satysfakcji. Tak więc uprawianie jakiejś dyscypliny i rywalizacja z nią związana może być sposobem na udowodnienie innym swojej wartości.  Taka presja wywołuje strach, zmartwienia i złość. Jeśli zastosujesz zasady „ wewnętrznej gry” uwolni cię to od własnej oceny , sprawi, że zaczniesz podążać za swoją podświadomością i zapewni ci radość podczas rozgrywki.
 
Nie oznacza to oczywiście, że ostra i zacięta rywalizacja jest zła.  Dobrze jest walczyć tak aby wygrać. Ale sposób w jaki rozgrywasz mecz pełen przeszkód i ciężkich chwil musi dać Tobie radość…radość z każdej chwili niezależnie jaka ona jest. 

Zasady „ wewnętrznej gry” możesz zastosować we  wszystkich obszarach życia- wystarczy zmienić nastawienie.

Na przykład, jeśli prowadzisz interesy, umiejętność negocjacji będzie zapewne bardzo przydatna. Skupienie uwagi na danej chwili na pewno pomoże Ci prowadzić negocjacje w sposób bardziej efektywny.
Zaufaj swoim umiejętnościom i sięgaj po rzeczy, nad którymi masz władzę.

PODSUMOWANIEUmysł jest jednym z najpotężniejszych narzędzi – ale i niebezpiecznym, jeśli brakuje ci wiedzy, jak go używać.  Posiadasz dwa narzędzia umysłu – świadomy i nieświadomy umysł – a wiedza o tym, jak korzystać z tych narzędzi, to pewna droga do sukcesu.
Nigdy nie próbuj ignorować świadomego umysłu, ale podczas gry w tenisa lub jakiejkolwiek innej gry unikaj oceniania siebie.

 Skoncentruj swoją uwagę na danej chwili używając podświadomości,  ciesz się każdym aspektem gry a będziesz szczęśliwszy na korcie jak i poza nim.5 Kluczowych Strategii
Wpisz poniżej adres e-mail na którego mamy wysłać dokument i uzyskaj dostęp do 5 kluczowych strategii które pomogą Ci wygrywać więcej meczów!
Chcę zapisać się do newslettera, oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach treningtenisowy.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę. ( więcej informacji )
Zapisz się!

Dodaj komentarz