10 NAJLEPSZYCH POLSKICH TRENERÓW, KTÓRZY W ZNACZĄCY SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO ROZWOJU TENISA WYCZYNOWEGO

Zaczynając uczyć zawodników grać w tenisa, najpierw robiliśmy to, co sami pamiętaliśmy z naszych treningów. Próbowaliśmy naśladować naszych trenerów i przekonaliśmy się, że to wcale nie takie proste znaleźć się „po drugiej stronie”.

Z czasem zaczęliśmy szukać inspiracji dalej. Podpatrywaliśmy innych trenerów na korcie, szukaliśmy pomocy w Internecie, aż doszliśmy do momentu, gdy szukaliśmy ludzi w pobliżu, od których bylibyśmy w stanie nauczyć się czegoś nowego lub utwierdzić się w tym co robimy.

Wybraliśmy się na pierwsze kursy, najpierw instruktorskie później trenerskie. Z biegiem czasu zaczęliśmy brać udział w konferencjach dla trenerów, gdzie pojawiali się znamienici wykładowcy oraz trenerzy z całego świata.

Uważamy jednak, że w Polsce mamy naprawdę wielu świetnych trenerów i chcielibyśmy podzielić się z Tobą naszą listą 10-ciu polskich trenerów, których uważamy za najlepszych jeśli chodzi o tenis wyczynowy.

Większość z nich mieliśmy okazję poznać osobiście, a część po prostu obserwujemy i szanujemy za to co już zrobili oraz robią nadal.

Lista przedstawiona jest alfabetycznie. Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi opisami każdej z osób. Uważamy, że są oni najlepszymi fachowcami w swojej dziedzinie.

Wybitny trener przygotowania motorycznego w tenisie. Tyle energii ile ma w sobie ten człowiek to coś niesamowitego . Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi. Pracował z wieloma znanymi zawodnikami i zawodniczkami, jeżdżąc z nimi po całym świecie. Tworzy świetny team wraz z Tomaszem Iwańskim. To także on jest współtwórcą sukcesu Kamil Majchrzaka. Przyjeżdżają do niego zawodnicy z całego kraju, aby zasięgać porad dotyczących treningu motorycznego oraz odbyć chociażby jedną jednostkę treningową pod jego okiem oraz usłyszeć kilka zdań na temat swojej motoryczności.

Nauka: Człowiek z pasją nigdy się nie starzeje i zaraża nią innych.

Były zawodnik i świetny trener, który współpracował m.in. z  Michałem Przysiężnym oraz Hubertem Hurkaczem we wczesnych latach jego kariery. Obecnie współpracuje z nim dwóch zdolnych młodych tenisistów: Kacper Żuk oraz Wojciech Marek. Cechuje go niesamowity spokój i opanowanie jako trenera, świetnie potrafi wytłumaczyć zawodnikowi zadania i to czego od niego oczekuje. Myślimy, że jeszcze wiele sukcesów przed nim w charakterze trenera i życzymy mu ich jak najwięcej z obecnymi i kolejnymi zawodnikami.

Nauka: Bądź systematyczny i sprawdzaj czy Twoi zawodnicy rozumieją Twoje intencje.

Wybitny fizjoterapeuta współpracujący z Polskim Związkiem Tenisowym. Wcześniej był fizjoterapeutą Agnieszki Radwańskiej, znajdując się w jej teamie. Dzięki doświadczeniom pracy z tenisistami stworzył wraz z Kamilem Goleniem cykl szkoleń dla trenerów tenisa oraz fizjoterapeutów pracujących z tenisistami „Systemowe Podejście do Profilaktyki w Tenisie”. Zawiera ono mnóstwo wiedzy praktycznej, którą możemy wykorzystać w pracy z zawodnikami. Współpracuje z Tomaszem Wiktorowskim i Marcinem Matkowskim w ramach JW Tennis Support Foundation.

Nauka: Wykonuj prawidłowe rzeczy zamiast robić wszystko co tylko wydaje Ci się ciekawe.

Każdy kto choć trochę interesuje się tenisem zna na pewno tego świetnego trenera. Obecnie Główny Trener Polskiego Związku Tenisowego. Wcześniej współpracował m.in. z Kazachskim związkiem i wieloma świetnymi zawodnikami oraz zawodniczkami. Wyniki jego pracy mówią same za siebie i bronią jego umiejętności trenerskich. Swoją wiedzą dzieli się z innymi trenerami organizując cykl szkoleń dla trenerów i rodziców. Chętnie przyjmuje zawodników na konsultacje i pomaga w rozwoju młodych talentów. To on doprowadził Kamila Majchrzaka do 83 miejsca na listach ATP.

Nauka: Należy mieć swoje zdanie niezależnie od tego czy się ono komuś podoba czy nie.

Ojciec Agnieszki i Urszuli Radwańskiej, ale także ich wieloletni trener. Bez niego, jego poświęcenia i uporu na pewno nie moglibyśmy cieszyć się tak wiele lat grą jego córek. Pokazał, że ojciec może być też świetnym trenerem i menadżerem zawodniczek ze światowej czołówki. Na świecie znajdziemy kilka podobnych przypadków, jeśli chodzi o trenowanie własnych dzieci z sukcesami, jednak podziwiamy Pana Piotra za to co udało mu się osiągnąć z córkami w kraju, gdzie tenis nie jest wcale takim popularnym sportem. Wciąż wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem młodych adeptów tenisa.

Nauka: Tylko dzięki wierze i sile charakteru jesteś w stanie wychować przyszłego mistrza.

Po sukcesie Igi Świątek tego Pana przedstawiać większości nie trzeba. Młody trener, zawsze chętny do nauki i dzielenia się swoim doświadczeniem z pracy z utalentowaną nastolatką. Największy sukces polskiego tenisa w grze pojedynczej to w dużej mierze jego zasługa. Jest znów od kogo się uczyć w przyszłości. Mamy nadzieję, że jego współpraca z Igą przyniesie jeszcze wiele sukcesów, a wszystkim Polakom da wiele powodów do radości.

Nauka: Wiedząc czego chcesz, nawet w młodym wieku jesteś w stanie robić wielkie rzeczy.

Świetny trener, który pracował z kobietami ze światowej czołówki m. in. Urszulą Radwańską, Coco Vandeweghe, Mirjaną Lucic-Baroni czy Belindą Bencic. Dzieli się swoją wiedzą podczas kursów szkoleniowych, chętnie opowiada o tym jak pracował z różnymi zawodniczkami. Oprócz wiedzy typowo technicznej i taktycznej, wyróżnia się świetnym podejściem mentalnym do zawodniczek. Świetnie potrafi zmienić nastawienie zawodniczek do treningu i meczu.

Nauka: Staraj się szukać pozytywów w negatywach.

Metodyk Główny PZT, działający również na rzecz ITF. Wykonuje doskonałą pracę jeśli chodzi o szkolenie nowych trenerów tenisa w Polsce. Jego Akademia Trenerów Tenisa wykształciła już wielu nowych trenerów (w tym również nas), ale przede wszystkim pokazała, że da się trenować tenisa w ciekawy i mądry sposób. Dzięki jego osobie do Polski zawitało wielu cenionych trenerów z całego świata, od których można było usłyszeć jak pracuje się z najlepszymi zawodnikami. Jego konferencje trenerskie stoją na najwyższym poziomie, dzięki czemu mamy w kraju możliwość uczyć się od najlepszych.

Nauka: Edukacja trenerów w tenisie jest niezbędna.

Wieloletni trener Agnieszki Radwańskiej, z którym święciła swoje największe sukcesy podczas swojej kariery. Tomasz dzieli się swoim doświadczeniem z innymi trenerami oraz rodzicami młodych tenisistów. Wraz z grupą świetnych trenerów tworzy grupę JW Tennis Support Foundation. Wspiera ona swoim doświadczeniem oraz dofinansowuje najbardziej uzdolnioną tenisowo młodzież w całym kraju. Dzięki temu, jest duża szansa, że niebawem zobaczymy więcej zawodników z Polski świętujących swoje zwycięstwa na największych turniejach.

Nauka: Znajdź i wykorzystuj mocne strony swojego zawodnika i zachęcaj do używania ich podczas gry.

Koleżanka „po fachu”, która dosyć szybko musiała zakończyć swoją zawodniczą karierę z powodów zdrowotnych. Młoda trenerka, która odnalazła się w światowym tenisie i z sukcesami stanęła obok kortu, by dawać rady innym zawodniczkom. Prowadziła Petrę Martić, a obecnie współpracuje z Alize Cornet. Postanowiła także stworzyć własną akademię tenisową w Polsce. Liczymy, że dzięki temu projektowi uda się znaleźć i wyszkolić wiele talentów w naszym kraju.

Nauka: Tenis jest odzwierciedleniem życia poza kortem, a poznawanie swojej tożsamości pozwala stać się lepszym sportowcem, ale przed wszystkim lepszym człowiekiem.

Podsumowanie

Tak przedstawia się 10-tka trenerów, których podziwiamy za to co robią dla rozwoju tenisa wyczynowego. Oczywiście moglibyśmy wymienić jeszcze wielu innych trenerów, którzy wykonują świetnie swoją pracę, dlatego wybór nie był łatwy. Mamy także nadzieję, że nikogo nie uraziliśmy nie umieszczając go na powyższej liście. To nasza subiektywna ocena.

A Ty kogo umieściłbyś na swojej liście?

5 Kluczowych Strategii
Wpisz poniżej adres e-mail na którego mamy wysłać dokument i uzyskaj dostęp do 5 kluczowych strategii które pomogą Ci wygrywać więcej meczów!
Chcę zapisać się do newslettera, oraz wyrażam zgodę na otrzymywanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach treningtenisowy.pl. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę. ( więcej informacji )
Zapisz się!

Dodaj komentarz